جمعه ٢٣ آذر ١٣٩٧-
اشاعه و ترویج
گزارش تصویری
نظرسنجی
کدام فعالیت صندوق بیشتر مورد توجه شما بوده است؟

طرح های پژوهشی و فناورانه
پسادکتری
کرسی پژوهشی
ثبت بین المللی اختراع
پژوهانه (گرنت)
تجاری سازی یافته‌های علمی

صفحه اصلی > آرشیو > آرشیو اشاعه و ترویج 


  چاپ        ارسال به دوست

از سوی دکتر " نصرت الله ضرغام " عضو هیات علمی دانشگاه تهران و رییس صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور؛

به مناسبت همایش نقش حمایت از اختراعات(قسمت دوم)

نقش Patent  در در آمد نا خالص کشورها

تجزیه و تحلیل آماری پتنت ها یک شاخص ارزشمند و معروف برای ارزیابی روندها و تحولات در زمینه های تحقیقاتی خاص است.ثبت اختراع با هدف تحقق منافع مالی انجام می پذیرد و به همین دلیل بر روی آن دسته از خروجی های تحقیقاتی متمرکز است که پتانسیل اقتصادی دارند. بر همین اساس ثبت اختراع ها عمدتا از شرکت ها و مراکز کارآفرینی خصوصی سرچشمه می گیرند و اطلاعات جالبی در خصوص انتقال پژوهش محصول و وضعیت بازار را در اختیار ما قرار می دهد. در این میان پتنت های مرتبط با فن آوری نانو روز به روز جای خود را بیشتر باز می کند. بطوریکه در سطح جهانی به پتنت های مرتبط یا از این فن آوری طی دو دهه اخیر ده برابر افزایش یافته است. بطور خاص در بخش انرژی شاهد رشد چشمگیری از اواسط دهه 90 تا سالهای اخیر هستیم. بخش های امنیت، کشاورزی و صنایع غذایی روند افزایشی ملایم اما مستمر طی کرده اند. دو " بخش شیمی و مواد " و " فناوری اطلاعات و ارتباطات "  بیشترین سهم را در تعداد پتنت ها دارند. کاربردهای زیست پزشکی مرتبط با علم نانو، نظیر محصولات  مصرفی در خانه ها شامل شوینده ها، مواد آرایشی و بهداشتی و غیره، سومین بخش دارای بیشترین ثبت اختراع در سال را تشکیل می دهند. میزان درخواست یک کشور برای به ثبت رساندن اختراع ،بیانگر شدت نوآوری و توسعه آن کشور است. با در نظر گرفتن چنین معیاری، امریکا و ژاپن به ترتیب با 47 و 25 درصد جزء پیشتازان این عرصه هستند. آلمان با سهم 8 درصد بعنوان نماینده اصلی اروپا و بعد از آن فرانسه و انگلیس هر کدام با سهم 4 درصد قرار دارند. اتحادیه اروپا بعنوان یک مجموعه واحد سهم 20 درصد را در این مقایسه به خود اختصاص می دهد. سهم مطلق کشورهای در حال توسعه در ثبت اختراع در زمینه فن آوری نانو هنوز بسیار کم است و این میزان خیلی کمتر از سطح امریکا، ژاپن یا اروپاست. تنها تعداد محدودی از کشورهای در حال توسعه وارد این رقابت مبتنی بر فناوری شده اند.در این میان چین و کره روند پیشرفت خوبی داشته اند. سهم تولید پتنت مرتبط با فناوری نانو در اروپا به ترتیب در اختیار شرکت ها و کارخانجات (71 درصد)،موسسات تحقیقاتی بزرگ(17 درصد) و دانشگاهها (12 درصد)قرار دارد. کلا اتحادیه اروپا با سهم 20 درصد تولید پتنت های مرتبط با نانو، بعد از امریکا و ژاپن در مقام سوم قرار دارد.

 کره جنوبی دومین رشد سریع اقتصادی دنیا را در 4 دهه اخیر داراست و به رغم کمبود منابع طبیعی و مساحت اندک، یکی از اقتصادهای نیرومند دنیا تلقی می شود. کره مانند بسیاری دیگر از همسایه های آسیایی خود متحمل بحران اقتصادی سال 1997 میلادی آسیا شد اما توانست دوباره برخیزد و پس از یک ترمیم سریع، به حرکت خود بسوی تبدیل شدن به یکی از قدرت های عمده اقتصادی ادامه دهد. کره جنوبی از جمله کشورهای است که دارای نهاد ویژه برای توسعه فناوری نانوست که سال 2000 میلادی تاسیس شده است و برنامه توسعه این نهاد در سال 2002 میلادی در مجلس این کشور تصویب شد. فاز اول برنامه پیشگامی فناوری نانو در 5 سال اجرا و ارزیابی شد. سپس اصلاحاتی روی آن انجام شد و فاز دوم برنامه شکل گرفت و وارد پروژه 10 ساله شد.(2006 تا 2016 میلادی ) کره جنوبی در سال 2001میلادی با انتشار 408 مقاله علمی در حوزه فناوری نانو در رتبه هشتم جهان قرار داشت. در سال 2007 میلادی با انتشار 2236 مقاله در جایگاه پنجم جهان قرار گرفت. تعداد پتنت های نانویی رشد قابل توجهی کرد بطوریکه از 979 پتنت در سال 205 به 1769 پتنت در سال 2007میلادی رسید. در سال 2011میلادی کره جنوبی برنامه های با هدف تجاری سازی محصولات فناوری نانو طرح کرد. برنامه پیشگامی فناوری نانو باید بتواند در طول سه فاز این فناوری را به نحوی توسعه دهد که موجب رشد اقتصادی و رفاه اجتماعی شود. طی 10 سال گذشته هم قدرت تولید علم و هم تاثیر علمی محققان کره ای در حوزه فناوری نانو بهبود یافته است. تعداد پتنت ها یکی دیگر از شاخص های ارزیابی فناوریست که در کره جنوبی افزایش قابل ملاحظه ای داشته است.

 در سال 2012میلادی دپارتمان بازرگانی امریکا گزارش جامعی بنام " مالکیت فکری و اقتصاد امریکا: صنایع در مرکز " منتشر کرد که اظهار می داشت صنایعی که مالکیت فکری پر قدرتی دارند، حداقل 40 میلیون شغل را حمایت می کنند و بیش از 5 تریلیون دلار یا 34/8درصد از تولید ناخالص داخلی امریکا نقش دارند. این گزارش نه تنها نقش این صنایع را در اقتصاد امریکا را برآورد می کند، بلکه اثر موجی شکل که در اشتغال زایی در اقتصاد دارند را نیز می سنجد و اندازه گیری می نماید. پتنت ها، علائم تجاری و کپی رایت ها راههای اصلی برقراری حق مالکیت اختراعات و ایده ها هستند و پایه ای قانونی هستند که توسط آن ایده ها و اختراعات غیر ملموس سودهای قابل لمس برای تجارت و کارمندان ایجاد می کنند. بعضی از صنایعی که بیشترین مالکیت فکری را دارند عبارتند از تجهیزات کامپیوتری و محیطی، تولید تجهیزات سمعی و بصری ناشرین روزنامه و کتاب، پزشکی و داروسازی ،اجزاء الکترونیک، و تجهیزات پزشکی. در مجموع 40 میلیون شغل یا 27/7 درصد کل مشاغل، بطور مستقیم یا غیر مستقیم وابسته به صنایع با بیشترین مالکیت فکری بودند.

·         کل اقتصاد امریکا وابسته به نوعی مالکیت فکری است زیرا تقریبا هر صنعتی یا آن را تولید می کند یا از آن استفاده می نماید

·         صنایع با مالکیت فکری بالا مسئول حدود 5/06 تریلیون دلار ارزش افزوده یا 34/8درصد تولید ناخالصی داخلی امریکا در سال 2010 میلادی بودند.

·         شغل هایی که در صنایع با مالکیت فکری یالا هستند، در مقایسه با سایر مشاغل حقوق بالاتری دارند.(در آمد متوسط هفتگی در این صنایع 1156 دلار در 2010میلادی در مقایسه با 815 دلار در سایر صنایع خصوصی (که مالکیت فکری بالایی نداشتند.)

·         صنایعی که کپی رایت و پتنت بالایی داشتند در سالهای اخیر رشد سریع دستمزد داشته اند.(از 66 درصد در سال 2005میلادی به 73 درصد در سال 2010میلادی ) این دستمزد بالاتر در این صنایع مربوط به تحصیلات  بالاتر کارمندان آنها می باشد.از آنجایی که صنایع با میزان پتنت بالا همه در قسمت تولیدی هستند در دهه گذشته از دست رفتن شغل بیشتری را در دهه گذشته تجربه کرده اند.

·         بین سال 2010 تا 2011 میلادی رشد و بهبود اقتصادی منجر به افزایش 1/6 درصدی در استخدام مستقیم در صنایع با مالکیت فکری بالا شد که از رشد 1 درصدی صنایع که مالکیت فکری بالایی نداشتند ، بیشتر بود.

·         رشد صنایع با کپی رایت بالا(2/4درصد) با پتنت بالا (2/3 درصد) و با علائم تجاری بالا( 1/1 درصد) بود که همه بیش از صنایع بدون مالکیت فکری بالا بود.

 اگر امریکا بخواهد در آینده برنده بحساب بیاید و در یک بازار بین المللی رقابتی موفق عمل کند باید نوآوری کند. نوآوری فرآیندیست که طی آن ایده های جدید ایجاد شده و در تجارت به عمل در می آیند و نیروی کلیدی است که در پشت رشد اقتصادی امریکا وارد آرد. نوآوری که با حقوق مالکیت فکری محافظت می شود کلید ایجاد شغل های جدید و رشد صادرات است. نوآوری اثر مثبت بر کل اقتصاد دارد. بدون حمایت از حق مالکیت فکری، خلق کنندگان مالکیت فکری نتایج اقتصادی کارشان را ممکن است از دست بدهند و بنابراین انگیزه شان در سرمایه گذاری های لازم را جهت پرورش مالکیت فکری از دست بدهند. بدون حمایت از مالکیت فکری همچنین فرد خلاقی که زمان و هزینه برای تولید فراورده یا خدمات جدید صرف کرده، همیشه نسبت به شرکت جدیدی که فقط کپی برداری می کند و آن فرآورده را بدون صرف زمان و هزینه های شرکت خلق کننده وارد بازار می کند. در معرض زیان قرار دارد.

حمایت پتنت ها در اقتصاد امریکا و سایر کشورها باعث تشویق سرمایه گذاری در تحقیق بوسلیه شرکت ها و افرادی می شود که باعث ایجاد تکنولوژیهای متحول کننده زندگی شده است. پتنت ها همچنین یک محرک کلیدی رشد اقتصادی و یک روش رقابت و نوآوری برای یک کشور می یابد.

 در سرتاسر جهان مالکیت های فکری در سال 2010میلادی بعد از یک افت قابل ملاحظه در سال 2009میلادی ، مجددا جهش نمود. البته بسیار خوب است که فعالیت متفکرانه و علایق زیادی برای بدست آوردن پتنت وجود داشته باشد. این نشان می دهد که علاقه به فعالیت های تجاری زیاد شده است زیرا کسی به دنبال پتنت صرفا بخاطر بدست آوردن آن نیست تقریبا همیشه اهداف تجاری نیز همراه آن است که اثرات بالقوه مثبتی اقتصاد دارد. بدیهی است که پر کردن فرم پتنت و ثبت آن ، مخارج شرکت یا تجارت کوچک تازه تاسیس شده را تامین نمی کند و این شرکت ها باید بدنبال سرمایه گذار برای تجارت خود باشند. سوء مدیریت بورو کراتیک بوسیله لیدر های سپاسی باعث شده که این شرکت ها با مشکل سرمایه مواجه شوند. از طرفی تعداد زیادی درخواست های پتنت که می توانند اثر چشمگیر مثبتی روی فعالیت های اقتصادی و تولید شغل داشته باشند، به مدت 63 تا 81 ماه در نوبت نگهداری می شوند این باعث شده که ما اثر اقتصادی مورد نظر را در رابطه با افزایش فعالیت های خلاقانه که بعد از رکود اقتصادی ایجاد شد، نبینیم این افزایش خلاقیت نتوانسته هنوز شکوفایی اقتصادی مورد نظر را ایجاد کند. بطوریکه پتنت ها 7/2درصد در سال 2010میلادی رشد داشته اند. در حالیکه رشد سرانه ناخالصی داخل 5/1درصد بوده است.

ثابت شده که مخترعین و شرکت ها از ارزش کامل محصولات خود بهره مند نمی شوند بلکه مصرف کنندگان و جامعه هستند که بیشترین سود را از این اختراعات بصورت بهبود سلامت، کیفیت بالاتر و خدمات و اجناس قابل دسترس بیشتری می برند. بررسی های انجام شده برای سنجش ارتباط بین پتنت ها و رشد تولید که بوسیله سرانه ناخالصی داخلی به ازای هر کارمند سنجیده می شود، از سال 1980 تا 2010 میلادی برای هر ناحیه کلان شهری در امریکا و اضحا نشان داد که پتنت ها با تولید بیشتر کلان شهری مرتبط هستند. در ضمن یافته قابل ملاحظه دیگر این بود که تست ها قابل مقایسه با سایر عوامل تقویت کننده رشد . مثل سرمایه انسانی هستند. حتی اثر پتنت ها به نحوی بیشتر از اثر اخذ درجه تحصیلی است. این مطالعه نشان داد که رشد پتنت ها ارتباط قوی با ایجاد موقعیت های شغلی بهتر دارد. از سال 1990 تا 2010میلادی نواحی با سریعترین رشد در پتنت ها بطور قابل ملاحظه ای میزان بیکاری کمتری داشتند. رشد پتنت همچنین با رشد شغلی ، رشد جمعیت و افزایش میزان تحصیل مرتبط بود. این مطالعه همچنین نشان داد که از آنجاکه پتنت ها با ایجاد فرآورده های جدید و ارزش اقتصادی همراهند، باعث ایجاد شرکت های جدید هم می شوند.


٠٩:٠٠ - سه شنبه ١٢ خرداد ١٣٩٤    /    شماره : ٦٣٩٤    /    تعداد نمایش : ٥٣٤٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور محفوظ می باشد.insf.org