پنج شنبه ٠٤ بهمن ١٣٩٧-
اشاعه و ترویج
گزارش تصویری
نظرسنجی
کدام فعالیت صندوق بیشتر مورد توجه شما بوده است؟

طرح های پژوهشی و فناورانه
پسادکتری
کرسی پژوهشی
ثبت بین المللی اختراع
پژوهانه (گرنت)
تجاری سازی یافته‌های علمی

صفحه اصلی > آرشیو > آرشیو اخبار طرح‌های برتر 


  چاپ        ارسال به دوست

دانش آموختگان
با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور؛

طرح ارزشيابي مهارت‌هاي زباني و ادبي دانش‌آموختگان نظام متوسطه كشور انجام شد

به گزارش مرکز روابط عمومی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور، مریم دانشگر مجری پروژه " ارزشيابي
مهارت‌هاي زباني و ادبي دانش‌آموختگان نظام متوسطۀ كشور" درباره این پروژه که با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور انجام شده است اظهار کرد: این پژوهش به‌منظور ارزشیابی مهارت‌های زبانی و ادبی دانش‌آموختگان نظام متوسطه انجام شده و هدف اصلی آن دريافت ميزان مهارت‌هاي چهارگانه نوشتن، خواندن، شنيدن و سخن‌گفتن دانش‌آموختگان دوره متوسطه و بررسي تأثير متغيرهاي جنس و رشته بر نتايج بوده است.
دانشگر ادامه داد: براساس فرضيه پژوهش، دانش‌آموختگان در پايان دوره دوازده‌ساله تحصيل، بايد به حداقل اهداف رسمی آموزش در مهارت‌هاي چهارگانه برسند. همچنین انتظار مي‌رود متغير رشته، در میزان مهارت ها تفاوت معناداری ایجادکند
وی درباره ضرورت و اهمیت انجام این پروژه گفت: در نظام‌هاي آموزشي جهاني، آموزش و ارزشيابي زبان ملی و ادبيات هر کشوري، به‌سبب تأثير مستقيم آن بر هويت ملي، از اهميت بسياري برخوردار است. تمامی کشورهای جهان تلاش مي‌كنند با آموزش درست زبان و ادبیات ملی خود به كودكان و نوجوانان باعث حفظ و انتقال فرهنگ كشورشان به نسل‌های آینده شوند، همچنین برای اطمینان از انتقال صحیح اين آموزش‌ها، به طراحي آزمون‌هايي دست مي‌زنند كه به‌صورت ميان‌دوره‌اي يا پاياني برگزار مي‌شود و از نتايج آن براي اصلاح روند آموزش استفاده مي‌كنند.

دانشگر با اشاره به اینکه براساس يافته‌هاي پژوهش، نمره ميانگين دانش‌آموختگان از سطح معيار به‌طور معناداري پايين‌تر است بیان کرد: در مطالعات تطبيقي، پايين‌ترين نمره ميانگين‌ به مهارت خواندن و بالاترين نمره ميانگين به مهارت سخن گفتن تعلق يافته است. باوجود تفاوت قابل توجه، كاهش سطح نمرات نسبت به نتايج امتحانات رسمي ممكن است به دليل محدوديت‌هاي پژوهش در اجرا باشد
وی همچنین ابراز کرد: در تمامي مهارت‌ها، عملكرد دخترها از مطلوبيت بيشتري برخوردار بوده است كه با نتايج جهاني نيز مطابقت دارد. بررسي رشته‌هاي تحصيلي سه‌گانه رياضي، تجربي و انساني، ناظر به عملكرد معيار دانش‌آموختگان رشته علوم تجربي در برابر دو رشته تحصيلي ديگر بوده است. پس باتوجه به همبستگي مهارت‌هاي چهارگانه پيشنهاد مي‌شود ضمن ارزشيابي‌هاي مداوم كشوري و رصد وضعيت آموزشي كودكان و نوجوانان، تغييرات برنامه‌ريزي‌شده مدون به‌كمك متخصصان درجهت هدف‌گذاري مجدد برنامه درسي، به‌ويژه برنامه درسي زبان و ادبيات فارسي، و استانداردسازي آموزش صورت گيرد.


١٣:٣٣ - شنبه ١١ دی ١٣٩٥    /    شماره : ٢٠٣٩٣    /    تعداد نمایش : ٣٤٨٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور محفوظ می باشد.insf.org