سه شنبه ٢٠ آذر ١٣٩٧-
اشاعه و ترویج
گزارش تصویری
نظرسنجی
کدام فعالیت صندوق بیشتر مورد توجه شما بوده است؟

طرح های پژوهشی و فناورانه
پسادکتری
کرسی پژوهشی
ثبت بین المللی اختراع
پژوهانه (گرنت)
تجاری سازی یافته‌های علمی

صفحه اصلی > آرشیو > آرشیو اخبار طرح‌های برتر 


  چاپ        ارسال به دوست

با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران معاونت علمی؛

ساختارهای کامپوزیتی نانوالیافی برای تولید سوخت پاک تولید شد

استفاده از نانوساختارهای جهت دریافت انرژی‌های طبیعی همچون خورشید و همچنین تبدیل مواد طبیعی موجود در طبیعت مانند آب که حجم بسیار زیادی از سطح کره زمین را به خود اختصاص داده به سوخت پاک، سازگار با محیط زیست و ارزان قیمت یکی از مباحث تحقیقاتی روز دنیا است.

به گزارش مرکز روابط عمومی صندوق حمایت از پژوهشگران وفناوران کشور (بنیاد ملی علم ایران)، توليد الياف نانوکامپوزيتي با استفاده از روش معمول الکتروريسي تک نازلي جهت تولید ساختارهای مهندسی شده برای فتوآندهای تجزیه آب عنوان طرح پژوهشی است که با پشتیبانی صندوق توسط محققان کشور انجام شد.

استفاده از نانوساختارهای با قابلیت های بالا جهت دریافت انرژی‌های طبیعی مانند خورشید و همچنین تبدیل مواد طبیعی موجود در طبیعت مانند آب که حجم بسیار زیادی از سطح کره زمین را به خود اختصاص داده به سوخت پاک و سازگار با محیط زیست و ارزان قیمت یکی از مباحث پرطرفدار تحقیقاتی در دنیا شده است. نتایج حاصل از آزمایشات اولیه تیم پیشنهاد دهنده این پروژه نیز نشان داده که استفاده از نانو سیم‌های معدنی به عنوان فتوآندهای مورد استفاده در تجزیه آب می تواند به مقدار قابل توجهی میزان راندمان تولید هیدروژن (به عنوان سوختی ارزان، سبک و به آسانی قابل استحصال) حاصل از تجزیه آب را بهبود بخشد 

بنابراین در این پروژه لایه نانوالیاف سرامیکی fe2o3 با در نظر گرفتن عوامل مختلف ساختاری آنها تولید و پس از رسیدن به نمونه با مشخصات فیزیکی مناسب، میزان راندمان فتوولتائیکی نمونه بهینه به عنوان پارامتر هدف مورد بررسی و در نهایت پارامترهای مهم و موثر در تولید لایه های بهینه مستند می گردد.

روش مورد استفاده در توليد ساختارهاي الیافی، در مقیاس نانو و ماکرو با توجه به تجربيات قبلي صورت گرفته از نوع الکتروريسي است که با انتخاب پليمرهاي مناسب به عنوان پليمرهاي مصنوعی مناسب جهت تعیین پارامترهای موثر در میزان ویژگی های مورد نظر این ساختارهای توليد می‌شود. همچنین در ادامه ارزيابي ها خصوصيات اين ساختارها بوسيله روش های بررسي ساختار سطحي و موفولوژي و بررسي های میزان کارائی نمونه بهینه جهت استفاده در فرایند تجزیه آب به روش سلول فتوالکتروشیمیایی مورد ارزیابی قرار گرفت. در نهایت با بررسی تاثیر پارامترهای مورد نظر در این پروژه، شرایط بهینه جهت تولید این دسته از فتوآندها پیشنهاد شد.

توليد همزمان ساختارهاي ترکيبي نانو و ميکرو در يک لايه و به صورت تک مرحله اي جهت ايجاد ويژگي هاي ساختاري مورد نظر در لايه به جهت يکنواختي ترکيب الياف در طول ضخامت لايه و پوشش سه بعدي الياف نانو و ماکرو. ارائه سطح مخصوص بالا به همراه ايجاد مشخصه¬هاي مکانيکي مورد نياز در ساختارهاي مناسب جهت تجزیه آب و آساني در توليد و تک مرحله اي بودن فرآيند توليد نانوکامپوزيت هاي توليد شده و عدم نياز به تجهيزات ويژه جهت توليد از اهدافی است که در این طرح پیگیری شد.


٠٨:٣١ - شنبه ١٥ آبان ١٣٩٥    /    شماره : ١٨٩٥٨    /    تعداد نمایش : ٢٢٢٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور محفوظ می باشد.insf.org