پنج شنبه ٠٤ بهمن ١٣٩٧-
اشاعه و ترویج
گزارش تصویری
نظرسنجی
کدام فعالیت صندوق بیشتر مورد توجه شما بوده است؟

طرح های پژوهشی و فناورانه
پسادکتری
کرسی پژوهشی
ثبت بین المللی اختراع
پژوهانه (گرنت)
تجاری سازی یافته‌های علمی

صفحه اصلی > آرشیو > آرشیو اخبار طرح‌های برتر 


  چاپ        ارسال به دوست

قلب
با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور؛

ساخت استنت پلیمری هوشمندی که رگ‌های قلب را باز می‌کند

محققان کشور موفق به طراحی و ساخت استنت پلیمری هوشمندی شدند که زیست تخریب پذیر است.

به گزارش روابط عمومی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور (بنیاد ملی علم ایرام)، شادی آجیلی مجری پروژه "ساخت استنت پلیمری هوشمند با خاصیت ضد انعقادی مناسب برای عروق" که با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور به اتمام رسیده است درباره انجام این طرح اظهار کرد: در حال حاضر شاخه علوم پزشکی در دنیا به سمت ساخت ایمپلنت های زیست تخریب پذیر حرکت کرده و در این راستا در این طرح نیز ساخت استنتی زیست تخریب پذیر مد نظر بود که از آمیزه ای پلیمری ساخته شد که با استفاده از تکنیک پلاسما و نشاندن پلیمرهای قطبی، بر روی بهبود خون سازگاری آن نیز کار شد.

آجیلی با اشاره به ساخت نمونه آزمایشگاهی این استنت پلیمری ادامه داد: در واقع در این طرح همان فنر قلب می باشد که این عنوان بین مردم عام رایج است که با استفاده از مواد پلیمری ساخته شده و از مزایای آن می توان به تخریب بعد از مدت زمانی که در رگ قلب قرار گرفت اشاره کرد. البته این تخریب بعد از رفع انسداد رگ قلب است بنابراین احتمال بروز خطر برای بیمار با این روش کاهش می یابد.

عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز همچنین بیان کرد: از آنجا كه از سال 1970  تاكنون استفاده از آلياژهای فلزی (SMs)  در پزشكي مطرح شده، امروزه پيشرفت های زيادی در اين زمينه حاصل شده است. در حال حاضر می‌توان كاربردهای متعددSM را در زمينه‌های مختلف بويژه قلب و عروق به صورت كاشتنی استنت برشمرد. يكی از نقاط ضعف استنت های فلزی برای كاربرد ياد‌ شده انعطاف‌پذيری پايين آنها در قياس با جداره عروق است. اين مسئله سبب می شود كه در مناطقی از استنت، تمركز تنش بر ديواره رگ ايجاد شود و با توجه به هندسه استنت های فلزی، ممكن است صدماتی شديد بر جداره رگ وارد کند.


٠٨:٣٧ - چهارشنبه ٢٨ مهر ١٣٩٥    /    شماره : ١٨٥٣٧    /    تعداد نمایش : ٢٧٠٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور محفوظ می باشد.insf.org