پنج شنبه ٠٤ بهمن ١٣٩٧-
اشاعه و ترویج
گزارش تصویری
نظرسنجی
کدام فعالیت صندوق بیشتر مورد توجه شما بوده است؟

طرح های پژوهشی و فناورانه
پسادکتری
کرسی پژوهشی
ثبت بین المللی اختراع
پژوهانه (گرنت)
تجاری سازی یافته‌های علمی

صفحه اصلی > آرشیو > آرشیو اخبار طرح‌های برتر 


  چاپ        ارسال به دوست

نانو
با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور انجام شد؛

بومی‌سازی نانوکاتالیست‌هایی با روش ساده و مقرون به صرفه برای تولید صنعتی

محققان کشور با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور (بنیاد ملی علم ایران) روشی جدید برای تهیه نانو کاتالیست‌ها ارائه دادند تا با اجرای این طرح گامی در راه خودکفایی کشورمان در زمینه تولید نانوکاتالیست‌ها برداشته شود. 

به گزارش روابط عمومی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور، روش تهیه کاتالیست نقش مهمی در خواص فیزیکی- شیمیایی و کارایی کاتالیتیکی کاتالیست‌ها دارد. در تحقیقات گذشته، کاتالیست‌های اکسیدیCu/Zn/Al توسط روش‌های هم رسوبی کربنات، تلقیح، هم رسوبی اکسالات و رسوبگیری همگن اوره تهیه شده‌اند. بنابراین با توجه به اهمیت کاتالیست‌ها طرح تهیه نانو کاتالیست‌های Cu-Zn-Mg-Al با استفاده از یک روش جدید و بررسی کارایی و ارزیابی اقتصادی آن در مقایسه با کاتالیست‌های تهیه شده توسط روش‌های تجاری مختلف برای واکنش جابه جایی آب-گاز با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور توسط مححقان کشور در سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران به انجام رسید.

ارائه روش جدید تهیه نانو کاتالسیت با استفاده از پیش‌ساز معدنی
در این طرح، با استفاده از پیش‌ساز معدنی روش جدیدی برای تهیه نانوکاتالیست Cu/Zn/Mg/Al ارائه شد که از نظر فعالیت و پایداری نسبت به روش‌های تجاری تهیه کاتالیست‌ها برتری ویژه‌ای دارد. برای این منظور، نانوکاتالیست با استفاده از روش تجزیه حرارتی پیش‌ساز جدیدی از نوع کمپلکس کاتیونی-آنیونی شامل Cu/Zn که بر روی ساپورت  MgO-γ-Al2O3 مستقر شده، تهیه شده و برای واکنش جابه جایی آب-گاز مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

همچنین در این طرح، کاتالیستCu/Zn/Mg/Al با استفاده از روش‌های هم‌رسوبی کربنات، هم‌رسوبی اکسالات، تلقیح، پیش‌ساز سیترات، رسوبگیری همگن اوره و سل-ژل نیز تهیه می‌شوند و نانوکاتالیست تهیه شده از روش جدید، از نظر فعالیت کاتالیتیکی و پایداری با این روش‌های بیان شده در بالا مورد مقایسه قرار گرفته و به علاوه یک ارزیابی اقتصادی صورت می‌گیرد.
از اهداف این طرح این است که با استفاده از اجرای این روش مطلوب، ساده، اقتصادی و بهینه سازی شرایط عملیاتی گام مهمی در بومی سازی این دانش فنی جدید و تولید صنعتی نانوکاتالیست Cu/Zn/Mg/Al برداشته شود و در نتیجه نیاز کشور به وارد کردن کاتالیست تجاری جابه جایی آب-گاز از خارج از کشور برطرف شود.

گفتنی است، واکنش جابه جایی آب-گاز به دلیل تولید هیدروژن یکی از مهمترین و پرکاربردترین واکنش‌های صنعتی است. کاتالیست‌های تجاری واکنش جابه جایی آب-گاز به دلیل تحلیل فعالیت‌شان با گذشت زمان و ناپایداری آنها در تماس با هوا برای کاربرد در پردازنده‌های سوختی نامناسب هستند در نتیجه توسعه کاتالیست‌های جدید با فعالیت و پایداری بهتر در مقایسه با کاتالیست‌های تجاری برای جابه جایی آب-گاز یک امر ضروری است.
در کشور ما کاتالیست تجاری دمای پایین واکنش جابه جایی آب-گاز ،CuO/ZnO/Al2O3، از جمله کاتالیست‌هایی است که با صرف هزینه بسیار بالا از خارج از کشور تامین می‌شود.

هدف از این طرح این است که کاتالیستی را با یک روش تهیه جدید، ساده، مطلوب و مقرون به صرفه ارائه شود تا با صنعتی شدن تولید آن، نیاز کشور به خارج از کشور برطرف شده و علاوه بر این، کاتالیست تهیه شده نسبت به کاتالیست تجاری، از نظر کارائی و پایداری بهتر باشد. همچنین به دلیل اینکه دانش فنی بکار رفته در تهیه این نانوکاتالیست یک دانش جدید در دنیا است، اجرای این طرح بتواند گامی را در راه خودکفایی کشورمان بردارد.


٠٩:٣٩ - سه شنبه ١٢ مرداد ١٣٩٥    /    شماره : ١٦٥٩١    /    تعداد نمایش : ٢٠٥٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور محفوظ می باشد.insf.org