يکشنبه ٠٤ فروردين ١٣٩٨-
اشاعه و ترویج
گزارش تصویری
نظرسنجی
کدام فعالیت صندوق بیشتر مورد توجه شما بوده است؟

طرح های پژوهشی و فناورانه
پسادکتری
کرسی پژوهشی
ثبت بین المللی اختراع
پژوهانه (گرنت)
تجاری سازی یافته‌های علمی

صفحه اصلی > آرشیو > آرشیو اخبار طرح‌های برتر 


  چاپ        ارسال به دوست

شیمی
با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور انجام شد

فتوکاتالیست‌های سبز الگوگرفته از طبیعت ساخته شد

محققان کشور با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور (INSF) موفق به طراحی کاتالیستی با الگوهای موجود در طبیعت شدند.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور (INSF)، طراحی و ساخت فتوکاتالیست‌های سبز الگوگرفته از طبیعت بر پایه کوانتوم دات های گرافنی دوپ شده با هترواتم ها با بازده کوانتومی بالا و به کارگیری آن در واکنش اکسایش ترکیبات آلی عنوان پروژه ای است که با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور و توسط محققین دانشگاه صنعتی مالک اشتر انجام شده است.

در این طرح مد نظر است تا فتوکاتالیستی کارآمد و ارزان که با بکارگیری مواردی همچون استفاده از نور خورشید به عنوان عامل تحریک کننده کاتالیستی، استفاده از فتالوسیانین یا پورفیرین (الگو گرفته از طبیعت) به عنوان سایت فعال کاتالیستی، استفاده از آب به عنوان حلال واکنش و استفاده از هوا به عنوان عامل اکسنده به روش هوازی در فشار اتمسفر و دمای محیط آلودگی کمتری برای محیط زیست ایجاد شود.

کاتالیست طراحی شده در این پروژه از طبیعت الگو گرفته شده است. به این صورت که در طراحی کاتالیست از فتالوسیانین و پورفیرین آهن به عنوان جزء فعال کاتالیستی استفاده شده که به روی کوانتوم دات های گرافنی دوپ شده با سولفور و نیتروژن قرارداده می شود هم فتالوسیانین و پورفیرین و هم نقاط کوانتومی از خواص نوری منحصر به فردی برخوردار هستند که در کنار یکدیگر به عنوان فتوکاتالیست توانایی جذب نور مرئی را از خورشید دارا است که می تواند برای فعال سازی جزء اکسنده (اکسیژن) کارایی بالایی را داشته باشد. همچنین استفاده از هترواتم دوپ شده در ساختار بستر گرافنی می تواند باعث تغییر باند گپ انرژی شده که می تواند منطقه جذب فتوکاتالیست را به منطقه نورمرئی انتقال دهد. طراحی و ساخت چنین فتوکاتالیست هایی که الگو گرفته از طبیعت است و از نور خورشید به عنوان انرژی لازم برای فعال کردن اکسیژن، از آب به عنوان حلال و محیط واکنش و از هوا به عنوان عامل اکسنده برای اکسایش ترکیبات آلی استفاده کند، هم از جهت اقتصادی و هم از حیث حفظ منابع و محیط زیست بسیار حائز اهمیت است.

فتوکاتالیست تهیه شده می تواند در صنایع پتروشیمی و دیگر صنایع برای اکسایش ترکیبات آلی با هزینه کم مورد استفاده قرار گیرد. از طرفی استفاده از سیستم می تواند برای کاهش آلودگی های زیست محیطی در صنایع مربوطه بسیار کارا و ضروری باشد.

 

 


١٠:٣٣ - يکشنبه ٩ ارديبهشت ١٣٩٧    /    شماره : ٣٣٨٠٥    /    تعداد نمایش : ٦٧٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور محفوظ می باشد.insf.org