يکشنبه ٠٤ فروردين ١٣٩٨-
اشاعه و ترویج
گزارش تصویری
نظرسنجی
کدام فعالیت صندوق بیشتر مورد توجه شما بوده است؟

طرح های پژوهشی و فناورانه
پسادکتری
کرسی پژوهشی
ثبت بین المللی اختراع
پژوهانه (گرنت)
تجاری سازی یافته‌های علمی

صفحه اصلی > آرشیو > آرشیو اخبار طرح‌های برتر 


  چاپ        ارسال به دوست

گلیسرول
با پشتیبانی «صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور» انجام شد:

تبدیل گلیسرول به محصولی با ارزش اقتصادی فراوان در کشور

تولید سوخت پاک، همواره دغدغۀ محققان است؛ در این راستا پژوهشگران کشورمان موفق به تولید مشتقات گلیسرول با ارزش افزودنی به عنوان سوخت، با امکان افزایش آن به سوخت خودروها در جهت کاهش آلودگی هوا شدند.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور(بنیاد ملی علم ایران)، با کاهش منابع فسیلی، افزایش قیمت و اثرات منفی این منابع بر محیط زیست، حرکت به سمت منابع تجدیدپذیر به منظور دستیابی به سوخت و مواد شیمیایی یک ضرورت محسوب می‌شود. یکی از موادی که در این راستا می‌تواند استفاده شود، «گلیسرول» است که به عنوان محصول جانبی در تولید بایودیزل به‌وسیلۀ واکنش تبادل استری روغن‌های گیاهی یا چربی‌های حیوانی به‌دست می‌آید. گلیسرول به لحاظ ماهیت ساختاری، می‌تواند تحت واکنش‌های متفاوتی همچون اکسسیداسیون، احیاي آبگیری و اتری و استری‌شدن قرار گیرد و به محصولات ارزشمندی تبدیل شود.

در این راستا محققان کشورمان، در دانشگاه صنعتی اصفهان با پشتیبانی صندوق، طرحی را با عنوان «تبدیل گلیسرول به استا‌ت‌های گلیسرول در مقیاس نیمه‌صنعتی» انجام دادند که هدف از انجام این طرح، افزایش مقیاس تولید استات‌های گلیسرول از سطح آزمایشگاهی به پایلوت است؛ به گونه‌ای که آمادۀ مرحلۀ صنعتی شود. در این طرح، تولید گزینش‌پذیر و پیوستۀ مشتقات با ارزش صنعتی گلیسرول، با استفاده از واکنش‌های استری‌شدن گلیسرول با استیک اسید در مقیاس پایلوت انجام شد. از دستاوردهای مهم این طرح می‌توان به تولید مشتقات گلیسرول، با ارزش افزودنی به عنوان سوخت با امکان افزایش آن به سوخت خودروها در جهت کاهش آلودگی هوا و گزينه‌هاي کاربردی دیگر اشاره کرد.

ديگر كاربرد استات‌ها شامل گزينه‌هاي ذيل مي‌شود: استفاده از آن به‌عنوان افزودنی در مواد غذایی، تهیۀ مواد منفجره، پودرهای بدون دود، حلّال رنگ، دباغی چرم، پخت رزین، تسریع‌کنندۀ جذب دارو و تهیۀ پلی‌استرهای زیست‌تخریب‌پذیر؛ همچنين مخلوط دی استین و تری استین به‌عنوان افزودنی سوخت، جهت بهبود ویسکوزیتۀ گازوئیل استفاده می‌شود؛ در نتیجه با دانش به‌دست‌آمده می‌توان این مواد با ارزش را در مقیاس بيشتر و به صورت اقتصادی در داخل کشور تولید کرد.


٠٩:٠٥ - دوشنبه ١ آبان ١٣٩٦    /    شماره : ٢٨١٩٥    /    تعداد نمایش : ١٧٦١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور محفوظ می باشد.insf.org