يکشنبه ٢٨ مهر ١٣٩٨-
اشاعه و ترویج
گزارش تصویری
نظرسنجی
کدام فعالیت صندوق بیشتر مورد توجه شما بوده است؟

طرح های پژوهشی و فناورانه
پسادکتری
کرسی پژوهشی
ثبت بین المللی اختراع
پژوهانه (گرنت)
تجاری سازی یافته‌های علمی

صفحه اصلی > آرشیو > آرشیو اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

الگوی حفاظت از دشت‌های ممنوعه ارائه شد
الگوی حفاظت از دشت‌های ممنوعه ارائه شد

الگوی مدیریت آب-محیط زیستی برای حفاظت از دشت های ممنوعه توسط محققان دانشگاه تهران با انجام طرحی پژوهشی ارائه شد.

به گزارش مرکز روابط عمومی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور، بستر حیات موجودات زنده محیط زیست است و در این میان آب نقشی اساسی دارد. محدوديت و كمبود منابع آب‌های زيرزمينی در جهان و به خصوص در كشورهای واقع در كمربند خشك كره زمين شرايطی را رقم زده است كه برای حفظ و بهره‌برداری بهينه و كاهش اثرات محيط‌زيستی ناشی از افت اين منابع بسيار با ارزش، بايد نهايت تلاش انجام شود.

در این راستا محققان در دانشگاه تهران دست به کار شدند تا الگوی مدیریت آبی- محیط زیستی بحران دشت های ممنوعه را با استفاده از مدل های شبیه سازی عامل مبنا ارائه دهند. آنها برای انجام این پژوهش از پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور بهره بردند.

 بهرام ملک محمدی مجری این طرح پژوهشی بیان کرد: این پژوهش به منظور جلوگیری از افت آب های زیرزمینی در دشت های ممنوعه انجام شد. دشت هایی که میزان آب زیرزمینی آنها افت کرده است به عنوان دشت های ممنوعه نامگذاری می شوند و بیش از 300 دشت به این شکل در کشور وجود دارد. پس آب های زیر زمینی اصلی ترین مولفه انجام این پژوهش بود و در گام نخست وضعیت این سفره ها در این طرح بررسی شد. البته دشت اردبیل در این تحقیق مورد مطالعه قرار گرفت که نتایج آن قابل تعمیم به سایر دشت ها نیز است.

ملک محمدی همچنین بیان کرد: پس از انجام مطالعه الگویی ارائه شد تا از افت بیشتر آب های زیرزمینی در آینده جلوگیری شود و گامی برای توسعه پایدار این دشت ها برداشته شود. همچنين بدليل جديد بودن اين تحقيق بار علمي ناشي از آن، به صورت مقالات علمي بين المللی و ملی ارائه شد. انجام تحقیقات مورد نظر در این تحقيق، به برنامه‌ریزی و برنامه‌ریزان محیط‌ زیست کمک می کند تا پیش از هر نوع اقدامی در دشت‌های ممنوعه از پیامدهای محیط‌ زیستی آن مطلع و در مسیر برنامه‌ریزی صحیح گام بردارند. بر این اساس الگویی برای کاربرد در مدیریت وضعیت بحرانی حال حاضر در دشت‌های ممنوعه فراهم می‌شود تا با داشتن یک دید استراتژیک، برای حفاظت از منابع موجود و احیاء منابع آب زیرزمینی در این دشت‌ها اقدام شود.


١٤:٣٠ - چهارشنبه ٥ تير ١٣٩٨    /    شماره : ٤٤٩١٥    /    تعداد نمایش : ٢٦٠


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور محفوظ می باشد.insf.org