دوشنبه ٢٥ شهريور ١٣٩٨-
اشاعه و ترویج
گزارش تصویری
نظرسنجی
کدام فعالیت صندوق بیشتر مورد توجه شما بوده است؟

طرح های پژوهشی و فناورانه
پسادکتری
کرسی پژوهشی
ثبت بین المللی اختراع
پژوهانه (گرنت)
تجاری سازی یافته‌های علمی

صفحه اصلی > آرشیو > آرشیو اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

ربات حمل کالا
ربات حمل کالا ساخته شد

محققان دانشگاه صنعتی شریف ربات حمل کالا را با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور ساختند.

به گزارش مرکز روابط عمومی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور، افزايش جمعيت و پيچيدگی های زندگی شهری در كنار محدوديت های فضاهای اداری و عمومی هر روز بيش از پيش لزوم به كارگيری وسائل حمل كالا و انسان با قابليت حركت در محيط‌های كوچك را آشكار می کند. محققان دانشگاه صنعتی شریف با توجه به این موضوع طرح پژوهشی «طراحی و ساخت ربات جهت حمل کالا و انسان» را انجام دادند که از پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور برخوردار شدند.

وسيله‌ای با این مشخصات می‌تواند به سهولت در ادارات، بيمارستان‌ها، كارگاه‌ها، كارخانجات و ساير اماكنی كه جابجايی كالا يا انسان در آن زياد است مورد استفاده قرار گيرد. استفاده در گشت‌های امنيتی و مرزی می تواند از دیگر کاربردهای این ربات باشد. همچنین در صورت كنترل خودكار به وظايف ديده‌بانی يا جابجايی و پشتيبانی و حتی راه‌يابی در ميادين مين بپردازد.

در کل هدف از اين پروژه ساخت رباتي است كه بتواند جابجایی انسان يا كالا بپردازد و بسيار كم حجم باشد. همچنین با انرژي الكتريكي كار كند و قدرت مانور زيادي داشته باشد. مشخصات مذكور با استفاده از ساختاري مبتني بر دو چرخ هم محور و سكويي كه روي آن محور نصب باشد عملی شده است. اما ايجاد تعادل در چنين ساختاري به كارگيري روش‌هاي نوين كنترل از جمله كنترل فازي و كنترل يادگير را طلب می کند.

پس در اين پروژه از كنترل يادگيری بر مبنای يادگيری تقويتی برای ايجاد پايداری و تعادل استفاده شد. سنسورها، پردازنده، چرخ‌ها و مدارات الكترونيكی سیستم این ربات را تشكيل می‌دهند. از آنجا که محصولات خارجی مشابه به صورت تجاری وارد می شود با ساخت این ربات در داخل قیمت نهایی آن کاهش یافته است.


١٣:٠٨ - شنبه ١١ خرداد ١٣٩٨    /    شماره : ٤٤٣٨٥    /    تعداد نمایش : ٥٣٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور محفوظ می باشد.insf.org