پنج شنبه ٣٠ آبان ١٣٩٨-
اشاعه و ترویج
گزارش تصویری
نظرسنجی
کدام فعالیت صندوق بیشتر مورد توجه شما بوده است؟

طرح های پژوهشی و فناورانه
پسادکتری
کرسی پژوهشی
ثبت بین المللی اختراع
پژوهانه (گرنت)
تجاری سازی یافته‌های علمی

صفحه اصلی > آرشیو > آرشیو اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

اجلاس جهانی شورای پژوهش
با حضور صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور؛

اجلاس جهانی شورای پژوهش با حضور ایران برگزار شد

اجلاس جهانی شورای پژوهش در سال 2019 با حضور صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران برگزار شد تا موضوعاتی همچون چالش‌های موجود در حمایت از پژوهشگران جوان بررسی شود.

به گزارش مرکز روابط عمومی صندوق حمایت از پژوهشگران وفناوران کشور اجلاس جهانی شورای پژوهش (GRC) در سال 2019  با موضوع اثربخشی پژوهش اردیبهشت ماه سال جاری در شهر سائوپائولو برگزار شد. در جلسه حاشیه ای این اجلاس با حضور نمایندگان بنیادهای حامی پژوهش منطقه آسیا و اقیانوسیه چالش های موجود در حمایت از پژوهشگران جوان و ارائه سیستم منصفانه داوری مورد بررسی قرار گرفت. صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور نیز به عنوان نماینده ایران از سال 1394 به عنوان عضو منطقه آسیا و اقیانوسیه در جلسات GRC حضور داشته است.

 بررسی اثربخشی علمی و اقتصادی طرح های پژوهشی  در اجلاس 2019

بنابراین در این دوره نیز صندوق در این اجلاس حضور داشت که در آن به بررسی موضوع اثربخشی پژوهش از دو منظر پرداخته شد. «اثربخشی اجتماعی و اقتصادی به مثابه معیاری برای تخصیص بودجه» و «نشان دادن اثربخشی علمی، اقتصادی و اجتماعی طرح های پژوهشی حمایت شده» موضوعات اجلاس جهانی شورای جهانی پژوهش در این دوره بود.

 در سال های گذشته موضوعاتی همچون داوری طرح های پژوهشی و جایگاه زنان در پژوهش در GRC مطرح شده که صندوق به نوبه خود توانست با استفاده از تجربیات به دست آمده چارچوب جدیدی برای داوری های خود تعریف کند. همچنین راه اندازی کارگروه زنان در پژوهش از دستاوردهای دیگر این حضور است. صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور در سال 2018 میزبان اجلاس منطقه آسیا و اقیانوسیه GRC در شهر تهران شد. همچنین نماینده صندوق از سال 2018 به عضویت کمیته اجرایی (ESG)  انتخاب شده است.

 بر اساس این گزارش، GRC سازماني متشكل از سران بنيادهاي حامي پژوهش همچون بنياد ملي علم آمريكا ( NSF ) و انجمن ترویج علم ژاپن (JSPS) و بنیاد علم سوییس (SNSF) است كه با اهدافي مانند بهبود ارتباطات و همكاري ها ميان بنيادهاي حامي پژوهش، به اشتراك گذاري بهترين شيوه هاي همكاري تحقيقاتي و رسيدگي به چالش هاي مشترك در امر حمايت از پژوهش فعاليت مي کند. این سازمان ساليانه دو اجلاس (جهاني و منطقه اي) برگزار مي كند که اجلاس سالیانه امسال به میزبانی مشترک بنیاد پژوهش سائوپائولو (FAPESP)شورای ملی پژوهش علمی و فناوری آرژانتین (CONICET) و بنیاد پژوهش آلمان (DFG)  برگزار شد


١٥:٤١ - چهارشنبه ١٨ ارديبهشت ١٣٩٨    /    شماره : ٤٣٩١٢    /    تعداد نمایش : ٣٠٢


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور محفوظ می باشد.insf.org