شنبه ٠٤ خرداد ١٣٩٨-
اشاعه و ترویج
گزارش تصویری
نظرسنجی
کدام فعالیت صندوق بیشتر مورد توجه شما بوده است؟

طرح های پژوهشی و فناورانه
پسادکتری
کرسی پژوهشی
ثبت بین المللی اختراع
پژوهانه (گرنت)
تجاری سازی یافته‌های علمی

صفحه اصلی > آرشیو > آرشیو اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

پارکینسون
با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور؛

داروی ضدپارکینسون به صورت آنزیمی تولید شد

به گزارش مرکز روابط عمومی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور(بنیاد ملی علم ایرانINSF)، بیماری پارکینسون با کمبود انتقال دهنده عصبی دوپامین ایجاد میشود. از آنجایی که ال-دوپا پیش ماده دوپامین بوده و میتواند از سد خونی- مغزی عبور کند، به عنوان دارو در درمان بیماری پارکینسون استفاده میشود. در هر سال صد تن ال-دوپا با استفاده از سنتز نامتقارن شیمیایی تولید میشود. فرآیند سنتز شیمیایی ال-دوپا نیازمند فلزات گران قیمت و ناسازگار با محیط زیست به عنوان کاتالیزور است. روش پیشنهادی دیگر، تبدیل آنزیمی با استفاده از تایروزیناز به عنوان بیوکاتالیزور است.

با توجه به اهمیت موضوع طرح پژوهشی " تولید آنزیمی داروی ضدپارکینسون (ال-دوپا)" توسط محققان پژوهشگاه ملي مهندسي ژنتيك و زيست‌فناوري و پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور انجام شد.  شرایط بهینه برای استخراج و تخلیص این آنزیم از لحاظ پایداری، غیر فعال شدن، سینتیک و ساختمان آن به طور کلی در این پژوهشگاه مورد مطالعه قرار گرفته است.  در این تحقیق شرایط موفقیت آمیز به کارگیری تایروزیناز برای تبدیل تایروزین به ال-دوپا مطالعه شد که شامل بررسی پارامترهای غلظت سابستریت، غلظت آنزیم، زمان واکنش، احیا کوئینونها، pH و دما در یک حجم L 1 توسط آنزیم (قرار گرفته در کیسه دیالیز) است.

دستاورد این طرح دانش فنی تولید ال-دوپا به روش آنزیمی(به کمک تایروزیناز) است همچنین در این راستا می توان به دستاوردهایی همچون مقدار بهینه سابستریت برای تبدیل آنزیمی تایروزین به ال-دوپا، بهترین نسبت بین سابستریت تایروزین و احیاکننده، تشخیص پی اچ و دمای بهینه جهت بدست آوردن حداکثر فعالیت آنزیم، معرفی روش مناسب HPLC برای جداسازی ال-دوپا از سابستریت و احیاکننده مصرف نشده و معرفی روش اسپکتروسکوپی تعین غلظت ال-دوپا در مخلوط واکنش اشاره کرد.

همچنین در حال حاضر هر 1 گرم ال-دوپا دارویی (که البته از روش شیمیایی تولید میشود) معادل 1 دلار آمریکا قیمت دارد. در شرایط حاد پارکینسون بیماران تا روزی 2 گرم در روز میبایست مصرف کنند (8 قرص 250 میلیگرم). این در حالی است که قیمت ماده اولیه ال-دوپا در این روش (تایروزین) هر کیلوگرم 10 سنت است. با توجه به اینکه آنزیم لازم برای تهیه ال-دوپا بدون وابستگی به خارج و صرفا با دانش فنی موجود در این پژوهشگاه با قیمت بسیار مناسب قابل تهیه است، نتایج این مطالعات تخمین صحیحی از اقتصادی بودن این پروژه را نشان می دهد. مواد مورد نیاز و لوازم مصرفی با حداقل قیمت در این طرح در نظر گرفته شده است. آزمایشگاه آنزیمولوژی پژوهشگاه ملی مهندسی‌ژنتيک و زيست‌فنّاوری دارای امکاناتی است که هزینه انجام این طرح را بشدت کاهش میدهد بنابراین نیاز به خرید دستگاه گران قیمت برای انجام این تحقیق نیست.


٢١:٢٨ - دوشنبه ١ مرداد ١٣٩٧    /    شماره : ٣٦٢٠٣    /    تعداد نمایش : ٢٢١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور محفوظ می باشد.insf.org