شنبه ٣١ شهريور ١٣٩٧-
اشاعه و ترویج
گزارش تصویری
نظرسنجی
کدام فعالیت صندوق بیشتر مورد توجه شما بوده است؟

طرح های پژوهشی و فناورانه
پسادکتری
کرسی پژوهشی
ثبت بین المللی اختراع
پژوهانه (گرنت)
تجاری سازی یافته‌های علمی

صفحه اصلی > آرشیو > آرشیو اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

با پشتیبانی صندوق، «ژنراتور تولید هیدروژن» طراحی و ساخته شد
با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور؛

ژنراتور تولید هیدروژن طراحی و ساخته شد

«طراحی و ساخت دستگاه ژنراتور تولید هیدروژن بر پایه الکترولایزر غشایی آب» عنوان پروژه‌ای است که محققان دانشگاه صنعتی اصفهان، با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور انجام داده‌اند. با این پروژه، شاهد کاربردهای گسترده آن در آزمایشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی کشور خواهیم بود.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور، گاز هیدروژن، در آزمایشگاه‌های پیل سوختی، آزمایشگاه‌های ساخت کاتالیست و سیستم‌های کروماتوگرافی گازی کاربرد دارد. امروزه در اکثر مراکز مصرف، این گاز در سیلندرهای پرفشار، ذخیره و مصرف می‌شود. اما استفاده از آن، با توجه به حساسیت  این نوع گاز، بسیار خطرناک است و امکان بروز حادثه را در محل مصرف، افزایش می‌دهد. انجام این طرح تحقیقاتی، لزوم حذف سیلندرهای پرخطر هیدروژن و جایگزینی آن را با ژنراتورهای هیدروژن نشان می‌دهد. بنابراین محققان دانشگاه صنعتی اصفهان با پشتیبانی صندوق، پروژه «طراحی و ساخت دستگاه ژنراتور تولید هیدروژن بر پایه الکترولایزر غشایی آب» را به انجام رسانیدند.

در این طرح ژنراتور تولید هیدروژن، با استفاده از سیستم الکترولایزر آب و غشای مبادله‌کننده آنیون و با به‌کارگیری کاتالیست‌‌های ارزان‌قیمت و فاقد فلزات گران‌بها، طراحی و ساخته شد. این دستگاه در تمام مراکز تحقیقاتی، صنایع پالایش نفت و پتروشیمی، تولید آمونیاک، استخراج فلزاتی همچون مس وروی، آزمایشگاه‌های کروماتوگرافی و پیل سوختی کابرد گسترده‌ای دارد. علاوه‌بر‌این با جایگزینی ژنراتور تولید هیدروژن، به‌جای کپسول‌های پرفشار گاز هیدروژنی، در آزمایشگاه  و مراکز تحقیقاتی، ضریب امنیت آن‌ها افزایش می‌یابد و منجر به حذف کپسول هیدروژن و خطرات ناشی از آن می‌شود. در واقع، با به‌کارگیری این سیستم، هیدروژن، در هنگام نیاز تولید می‌شود و گاز هیدروژن فشرده در آزمایشگاه وجود ندارد. در این دستگاه، هیدروژن، پس از ورود به خشک‌کن، خشک شده و با فلوی خروجی آن تنظیم می‌شود.

از مشخصات ویژة این دانش فنی می‌توان به این گزینه‌ها اشاره کرد: استفاده از فلزات غیرنجیب جهت کاتالیز فرایندهای الکترولیز؛ استفاده از فناوری غشای تبادل‌گر آنیون که امکان استفاده کاتالیست‌های غیرنجیب را فراهم کرده است؛ استفاده از فناوری الکترولیز غشایی که باعث افزایش خلوص هیدروژن تولیدی شده است؛ ایجاد قابلیت بررسی اتوماتیک نشت گاز هیدروژن توسط بورد کنترلی و ایجاد قابلیت تنظیم فلوی خروجی گاز هیدروژن.

هدف از ایجاد این دانش فنی، تولید دستگاه ژنراتور هیدروژن در ظرفیت‌های مختلف با استفاده از منابع و نیروی انسانی داخلی به‌منظور پوشش نیاز صنایع و مراکز داخلی است. همچنین این محصول با عنوان «ساخت سیستم تولید گاز هیدروژن، با استفاده از غشای تبادل‌گر آنیون و فاقد فلزات گران‌بها» ثبت اختراع شده است.


١٣:٤٩ - چهارشنبه ١٢ مهر ١٣٩٦    /    شماره : ٢٧٧٤٠    /    تعداد نمایش : ١٢٧٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور محفوظ می باشد.insf.org