يکشنبه ٠٦ اسفند ١٣٩٦-
اشاعه و ترویج
گزارش تصویری
نظرسنجی
کدام فعالیت صندوق بیشتر مورد توجه شما بوده است؟

طرح های پژوهشی و فناورانه
پسادکتری
کرسی پژوهشی
ثبت بین المللی اختراع
پژوهانه (گرنت)
تجاری سازی یافته‌های علمی

صفحه اصلی > آرشیو > آرشیو اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

استخوان
با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور انجام شد:

ساخت رباتی که جا انداختن استخوان‌های بلند را تسهیل می‌کند

پژوهشگران کشور با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور موفق به طراحی و ساخت رباتی شدند که فرآیند جا انداختن استخوان‌های بلند را تسهیل می‌کند.

به گزارش روابط عمومی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور(بنیاد ملی علم ایران)، شکستگی های استخوان های بلند به خصوص ران و ساق به دلایل مختلف همچون تصادف رانندگی، پرت شدن از ارتفاع و ورزش هايی مانند اسکی و فوتبال ایجاد می شود. مرسوم ترین راه درمان این شکستگی استفاده از ثابت کننده های داخلی و خارجی است اما در مواردی نیز استخوان بلند به طور کامل شکسته می شود. در این صورت عضلات قوی متصل به دو سوی استخوان نيروهای کششی قابل توجهی به قطعات آن وارد می کند که باعث می شود مکان و راستای دو قطعه شکسته استخوان نسبت به يکديگر جابجا شوند. در نتيجه قبل از ثابت کردن دو قطعه استخوان بايستی در ابتدا استخوان جا انداخته شود.

معمولا جا انداختن استخوان شکسته در اتاق عمل و توسط تيم جراحی، بصورت دستی يا با استفاده از تخت شکستگی انجام می شود که این اقدام برای استخوان های اندام تحتانی و بخصوص ران به دليل نيروهای عضلانی بزرگ وارده بسيار دشوار و زمان بر است. همچنین بسياری اوقات لازم است که جراح محل شکستگی را باز کند که اين امر موجب افزايش زمان و هزينه جراحی، افزايش احتمال عفونت، طولانی شدن مدت بهبودی بيمار و بر جا ماندن زخم بر روی بدن می شود. بر اساس تحقيقات انجام شده روش های مرسوم جراحی شکستگي تنه استخوان ران بطور متوسط 160 دقيقه طول می کشد و در هر عمل جراحی، برای اطمينان از جاانداختن و ثابت سازی صحيح بيمار به طور متوسط 316-158 ثانيه در معرض اشعه ايکس قرار می گيرد. 

البته با پيشرفت های قابل توجهی که در سال های اخير در توسعه فناوری جراحی رباتيک صورت گرفته موضوع استفاده از سامانه های رباتيک برای تسهيل، تسريع و بهبود دقت و کيفيت عمل های جراحی شکستگی های استخوان های بلند مورد توجه قرار گرفته است. مطالعات متعددی در زمينه استفاده از ربات های جراح و تکنيک های جراحي به كمك كامپيوتر برای جاانداختن استخوان های بلند انجام شده است. در کشورمان نیز محققان با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور پروژه ای را در این راستا انجام دادند. هدف اساسی اين تحقيق توسعه ربات هايی است که با اتصال به قطعات شکسته استخوان و اعمال نيروهای مورد نياز، امکان جابجايی آنها را با دقت بالا فراهم کرده و بدين ترتيب فرايند جا انداختن استخوان های بلند را تسهيل و تسريع می کند.

ربات مورد نظر در اين طرح دارای يک مکانيزم ابداعی جديد است. با توجه به درجات آزادی و پيکربندی محرک های خطی و دورانی قادر است فضای کاری مورد نياز برای جا اندازی کليه شکستگی های استخوان های بلند، از جمله استخوان ران را فراهم کند و از اين لحاظ بر نمونه های تحقيقاتی موجود برتری دارد.

حوزه جراحی رباتيک با استفاده از کامپيوتر يکی از حوزه های نوظهور فناوری است که روش های جراحی را بشدت تحت تاثير قرارداده و آينده جراحی را رقم خواهد زد. با توجه به تجربيات موفق پيشين، فعاليت های برنامه ريزی شده و هدف دار پژوهشی در اين زمينه در کشور می تواند جايگاه کشورمان را بعنوان يکی از کشورهای پيشرو در اين زمينه تثبيت و امکان حضور در بازارهای جهانی را همگام با کشورهای پيشرفته فراهم کند.

 


١٠:٠٦ - يکشنبه ١٢ شهريور ١٣٩٦    /    شماره : ٢٧٠٢٥    /    تعداد نمایش : ٩٣٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور محفوظ می باشد.insf.org