يکشنبه ٢٨ مهر ١٣٩٨-
اشاعه و ترویج
گزارش تصویری
نظرسنجی
کدام فعالیت صندوق بیشتر مورد توجه شما بوده است؟

طرح های پژوهشی و فناورانه
پسادکتری
کرسی پژوهشی
ثبت بین المللی اختراع
پژوهانه (گرنت)
تجاری سازی یافته‌های علمی

صفحه اصلی > آرشیو > آرشیو اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

نانوسامانه دارو‌ رسانی بر پایه گرافن طراحی شد
نانوسامانه دارو‌ رسانی بر پایه گرافن طراحی شد

با تلاش محققان دانشگاه اصفهان طراحی و ساخت یک سامانه دارو‌رسانی با موفقیت انجام شد. این سامانه مدیریت زمان و مکان را هنگام تزریق دارو انجام می دهد.

به گزارش مرکز روابط عمومی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور، محققان در دانشگاه اصفهان با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور موفق به طراحی و ساخت نانو سیستم برای دارو رسانی به بافت های مختلف شدند. یکی از مشکلات در هنگام تزریق دارو برای کنترل بیماری این است که سلول سالم و بیمار هر دو هدف قرار می گیرند. این موضوع مشکلاتی همچون آسیب به «دی ان ای» سلول سالم را به همراه دارد. برای جلوگیری از بروز این مشکل این محققان سامانه دارورسانی را طراحی کردند که در آن مدیریت زمان و مکان هنگام تزریق دارو  انجام می شود. بدین معنا که بافتی که باید دارو روی آن آزاد شود مشخص است.

مرضیه سمیعی فروشانی مجری این طرح پژوهشی عنوان کرد: نانو هیبرید گرافن سامانه ای است که موفق به ساخت آن شدیم. پلتفرم اصلی در این طرح گرافن است که همزمان روی آن دو عامل تشخیص و دارو قرار می گیرد. دلیل انتخاب گرافن هم ، زیست سازش پذیری آن است. گرافن برای بدن سمیتی ایجاد نمی کند و حامل مناسبی برای دارو است. همچنین ساختار بسيار نازك گرافن اكسيد می‌تواند محبوس شدن عوامل تمايز MRI  را داخل سلول‌ها آسان كرده و نيمه‌عمر آن‌ها را داخل بدن موجودات زنده افزايش دهد.

وی ادامه داد: اين نانوسامانه‌ همزمان دارای عملكرد تشخيصی و درمانی است و می‌تواند برای رديابی پيشرفت غدد بدخيم و همينطور برای درمان به‌كار رود. بنابراين در دومين مرحله اين تحقيق استفاده از اين نانوهيبريد برای تثبيت داروهای ضدسرطان از طريق برهم‌كنش‌های كووالانسی و غيركووالانسی برای كاربرد در سامانه‌های آزادسازی دارو بررسی شد.

سمیعی همچنین عنوان کرد: طراحی این سامانه با موفقیت تست های آزمایشگاهی را پشت سر گذاشته است و آماده تست رد فاز حیوانی است.


١١:٥٣ - سه شنبه ١٨ تير ١٣٩٨    /    شماره : ٤٥١٢٧    /    تعداد نمایش : ١٢٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور محفوظ می باشد.insf.org