پنج شنبه ٣٠ آبان ١٣٩٨-
اشاعه و ترویج
گزارش تصویری
نظرسنجی
کدام فعالیت صندوق بیشتر مورد توجه شما بوده است؟

طرح های پژوهشی و فناورانه
پسادکتری
کرسی پژوهشی
ثبت بین المللی اختراع
پژوهانه (گرنت)
تجاری سازی یافته‌های علمی

صفحه اصلی > آرشیو > آرشیو اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

سندروم متابولیک
مسیر تحقیقات بر روی سندروم متابولیک هموارتر شد

محققان در مشهد با انجام پژوهشی در حوزه سندروم متابولیک تاثیر عصاره دانه انگور بر روی این اختلال را بررسی کردند.

به گزارش مرکز روابط عمومی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور ، سندروم متابولیک اختلالی است که با  افزایش وزن، افزایش چربی، قند و فشارخون  همراه است. سندروم متابولیک از ریسک فاکتورهای مهم بیماری های قلبی و عروقی محسوب می شود که از مهمترین عوامل مرگ و میر در سطح جهان است.

بر این اساس محققان در مشهد با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور طرحی با عنوان «بررسی تاثیر عصاره دانه انگور بر سندروم متابولیک ایجاد شده با بیس فنول آ » انجام دادند و در این پژوهش اثر حفاظتی عصاره دانه انگور و رسوراترول را که در مواد غذایی چون انگور قرمز، سرکه قرمز، شكلات تلخ، دارچین، بلوبری و بادام زمینی یافت می‌شود بر روي هريك از عوامل ايجاد كننده سندروم متابوليك بررسی کردند.

همچنین پژوهشگران در قدم بعدی؛  "بیس فنول آ " را مورد بررسی قرار دادند. بیس فنول ، یکی از سموم آلاینده محیطی است که تماس با آن منجر به بروز بسیاری از اختلالات متابولیک از جمله تغییر در پروفایل چربی و قند خون، مقاومت به انسولین و چاقی می شود. 

در نهایت در اين مطالعه اثر حفاظتي عصاره دانه انگور و رسوراترول .بر روي هريك از عوامل ايجاد كننده سندروم متابوليك در اثر تجويز خوراكي بيس فنول آ بررسي شد و بررسي هاي مكانيسمي اثر حفاظتي در پيشگيري از ايجاد آترواسكلروز با اين ماده در محيط درون تني (بافت آئورت) و محيط برون تني (سلولهاي اندوتليال عروق انساني) صورت گرفت.

هر قدمی که در زمینه تحقیقات علمی برداشته می شود مسیر پژوهش را هموارتر می کند بنا بر این، پژوهش فوق با هدف مشخص شدن اثر حفاظت کنندگی عصاره دانه انگور و رسوراترول بر روی سندروم متابولیک بیس فنول آ  و بررسی مکانیسمهای دخیل حفاظت کنندگی مورد حمایت صندوق قرار گرفت تا بتوان از نتایج آن جهت درمان سندروم متابولیک ایجاد شده  کمک گرفت.


١٢:٤٠ - دوشنبه ٢٦ فروردين ١٣٩٨    /    شماره : ٤٣٣٩٨    /    تعداد نمایش : ١٤٧


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج




©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور محفوظ می باشد.insf.org