يکشنبه ٢٦ خرداد ١٣٩٨-
اشاعه و ترویج
گزارش تصویری
نظرسنجی
کدام فعالیت صندوق بیشتر مورد توجه شما بوده است؟

طرح های پژوهشی و فناورانه
پسادکتری
کرسی پژوهشی
ثبت بین المللی اختراع
پژوهانه (گرنت)
تجاری سازی یافته‌های علمی

صفحه اصلی > آرشیو > آرشیو اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

منابع مرجانی خلیج فارس نقشه‌برداری شد
منابع مرجانی خلیج فارس نقشه‌برداری شد

محققان پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور نقشه‌برداری مرجان‌های سخت جزایر کیش، هندورابی، فارور و بنی فارور در خلیج فارس را با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای انجام دادند.

 به گزارش مرکز روابط عمومی صندوق حمایت از پژوهشگران وفناوران کشور، «نقشه‌برداری مرجان های سخت جزایر کیش، هندورابی، فارور و بنی فارور در خلیج فارس با استفاده از تصاویر ماهواره‌ای با قدرت تفکیک مکانی بالا» عنوان طرح تحقیقاتی است که محققان پژوهشگاه ملی اقیانوس شناسی و علوم جوی با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور انجام دادند.

از آنجایی که مرجان های دریایی سرفصل زنجیره مهمی از دیگر آبزیان دریایی هستند نابودی‌ها آنها باعث انقراض گونه‌های زیستی متعدد دریایی می شود. از این رو حفظ و مراقبت از سلامتی مرجان‌ها بسیار ضروری است. مدیریت حفظ منابع مرجانی با تهیه نقشه از آنها در کنار پایش مستمر محقق می شود. بر این اساس ایجاد ابزاری برای تهیه نقشه مرجان‌ها با صرف کمترین هزینه و در کوتاهترین زمان، لازم و ضروری است. استفاده از تصاویر ماهواره‌ای با قدرت تفکیک مکانی بالا می‌تواند گزینه مناسبی در این راستا باشد. زیرا در مقایسه با روش‌های میدانی هزینه به مراتب کمتری دارد و علاوه بر این می‌تواند در مناطق دوردست و غیر قابل دسترسی مستقیم نیز به کار گرفته شود.

 در نقشه‌برداری مداوم آبسنگ‌های مرجانی خلیج فارس ابتدا لازم است نقشه‌ای پایه و یکپارچه از پراکندگی و وضعیت سلامت مرجان های این منطقه تولید شود که بتوان در آینده با در نظر گرفتن آن، تغییرات ایجاد شده را پایش کرد. در این طرح نیز گزینه استفاده از تصاویر ماهواره‌ای با قدرت تفکیک مکانی تحقق این هدف استفاده شد.

 تهیه نقشه‌های توپولوژیک پایه در قالب سامانه GIS از مرجان‌های اطراف جزایر کیش، هندورابی، فارور و بنی فارور در خلیج فارس، بهینه‌سازی الگوریتم‌های استخراج اطلاعات مرجان‌ها از روی تصاویر ماهواره‌ای برای خلیج فارس و توسعه الگوریتمی برای اندازه گیری ضریب میرایی نور در باندهای مختلف تصویربرداری ماهواره‌های مورد استفاده در مناطق مورد مطالعه از اهداف این طرح تحقیقاتی است. همچنین توسعه الگوریتمی برای اندازه گیری عمق آب از روی تصاویر چندباندی ماهواره‌ای در سواحل کم عمق مرجانی در خلیج فارس و انتخاب روشی بهینه برای کلاسه‌بندی تصاویر ماهواره‌ای به منظور تولید نقشه زیست‌بوم‌های بسترزی و به ویژه مرجان‌ها نیز در آن مد نظر قرار گرفت.

 کاربرد نتایج این طرح نیز متنوع است و می توان به ایجاد و توسعه الگوریتم‌های ویژه و بومی‌سازی شده برای نقشه‌برداری مرجان‌های خلیج فارس و ایجاد بستری برای پایش تغییرات احتمالی در آینده در گستره و سلامت مرجان‌ها اشاره کرد. البته ایجاد بستری مناسب برای مطالعات آتی در زمینه‌های مرتبط با مرجان‌ها مانند جذب گردشگر را نیز می توان در زمینه های استفاده از نتایج آن برشمرد.


١٢:٥١ - شنبه ٢٤ فروردين ١٣٩٨    /    شماره : ٤٣٣٣٢    /    تعداد نمایش : ١٦٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور محفوظ می باشد.insf.org