سه شنبه ٠١ مرداد ١٣٩٨-
اشاعه و ترویج
گزارش تصویری
نظرسنجی
کدام فعالیت صندوق بیشتر مورد توجه شما بوده است؟

طرح های پژوهشی و فناورانه
پسادکتری
کرسی پژوهشی
ثبت بین المللی اختراع
پژوهانه (گرنت)
تجاری سازی یافته‌های علمی

صفحه اصلی > آرشیو > آرشیو اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

پیچ‌، ارتوپدی، قابل جذب، بدن، محققان کشور
با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور محقق شد؛

پیچ‌های ارتوپدی قابل جذب در بدن توسط محققان کشور ساخته شد

محققان کشور با انجام طرحی بنیادی و کاربردی موفق به ساخت پیچ‌های ارتوپدی شدند که از کالاهای استراتژیک محسوب می‌شود.

به گزارش مرکز روابط عمومی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور(بنیاد ملی علم ایرانINSF)، عموما واردات كالاهاي عمومي مصرفي در داخل كشور از كشورهايي همچون چين با قيمت هاي پايين تر از توليدات داخلي محقق مي شود اما در خصوص محصولات استراتژيك و خاص كه توليد آنها نيز به چند كشور اروپايي و آمريكا محدود است به ويژه با توجه به نرخ ارز و شرايط تحريم، مطمئنا توليد داخل کردن امكان كاهش قيمت فروش را در حد قابل قبولي مهيا مي کند. یکی از این محصولات پیچ های ارتوپدی قابل جذب در بدن است اما محققان کشور در طرحی پژوهشی و کاربردی با پشتیبانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور موفق به طراحی و ساخت این محصول شدند.

در مورد محصول این پروژه ، وزن پيچ هاي مذكور حتي در بزرگترين سايزهاي مورد استفاده به عنوان مثال قطر 12mm و طول 30mm كمتر از 2 گرم است كه هزينه ماده مصرفي با فرض خريد از طريق شركت بوهرينگر(لكشور) بين 15 الي 20 درصد قيمت فروش محصول است. همچنین بخش عمده اي از قيمت فروش محصول شامل هزينه هاي مربوط به دانش فني، فناوری توليد و سود فروش توليد كننده، وارد كننده و نماينده هاي فروش در داخل كشور است تولید داخل این محصول منجر به كاهش قابل توجه قيمت در كنار دسترسي سريع تر و امكان نظارت كيفي بهتر می شود.

در اين طرح به طور خاص پيچ هاي قابل جذب (Bioabsorbable interference screws) مورد استفاده در جراحي ترميمي ليگامان صليبي قدامي زانو (Anterior cruciate ligament) يا به اختصار جراحي ترميمي ACL مد نظر است. البته تجاري سازي و توليد صنعتي این محصول صرفا با انجام يك طرح پژوهشي امكان تحقق ندارد، اما هدف از اجراي این طرح حركت در اين راستا بوده به گونه ای که طراحي و ساخت دستگاه ميكرو اينجكشن مورد اشاره در طرح در مقياس نيمه صنعتي مهيا شد.

این محصول ویژگی هایی همچون زيست سازگار با بدن، زيست تخريب پذيري يا قابليت جذب در بدن با نرخ مناسب جهت ايجاد زمان كافي براي طي پروسه ترميم، برخورداري از استحكام مناسب و تاثير مثبت و محرك در روند رشد و ترميم بافت استخواني آسيب ديده را دارا است.

بر اساس این گزارش، اولين سيستم پيچ و پلاك فلزي مورد استفاده جهت تثبيت شكستگي هاي استخواني در سال 1883 توسط جراحي بنام لين (W.A.Lane) ابداع شد، جنس اوليه آلياژي از"فولاد و واناديم" بود كه بعدا مشخص شد زيست سازگاري مناسبي با بافت هاي بدن ندارد، از سال 1926 فولاد ضد زنگ در ساخت اين ايمپلانت ها مورد توجه قرار گرفت و خواص مقاومت به خوردگي و زيست سازگاري خوبي را از خود نشان داد. در سال 1936 براي اولين بار آلياژي از كبالت در جراحي هاي ارتوپدي مورد استفاده قرار گرفت.

در سال 1950 بود كه آلياژي از تيتانيوم مورد استفاده قرار گرفت. اگرچه فولاد ضد زنگ نيز هنوز به طور وسيعي مورد استفاده بود اما در دهه 1970 مشكلاتي در ارتباط با خوردگي وسايل ساخته شده از فولاد ضد زنگ ملاحظه شد. استفاده از ايمپلانت هاي قابل جذب در بدن جهت ترميم شكستگي هاي استخواني از اواخر دهه 1960 آغاز شد. همچنین در اواخر دهه 1970 و اوايل دهه 1980 ساخت پيچ ها و صفحات ارتوپدي كوچكتر و پيچيده تر ميسر شد.


١٤:٢٣ - چهارشنبه ٢١ شهريور ١٣٩٧    /    شماره : ٣٧٦٣١    /    تعداد نمایش : ١٥٣


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور محفوظ می باشد.insf.org