سه شنبه ٢٠ آذر ١٣٩٧-
اشاعه و ترویج
گزارش تصویری
نظرسنجی
کدام فعالیت صندوق بیشتر مورد توجه شما بوده است؟

طرح های پژوهشی و فناورانه
پسادکتری
کرسی پژوهشی
ثبت بین المللی اختراع
پژوهانه (گرنت)
تجاری سازی یافته‌های علمی

صفحه اصلی > آرشیو > آرشیو اخبار 


  چاپ        ارسال به دوست

کرسی مولوی پژوهی
برای نخستین بار در ایران و جهان

اعطای کرسی مولوی پژوهی توسط صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور

نخستین کرسی مولوی پژوهی به دکتر سید علی اصغر میرباقری فرد مدیر قطب علمی تحقیق در متون حکمی و عرفانی اعطا شد.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور(بنیاد ملی علم ایرانINSF)، آثار مولانا از مهمترین ظرفیت هایی است که در آنها دو عنصر مهم عرفان اسلامی و زبان فارسی با تعامل و تأثیر متقابل بر یکدیگر توانسته‌اند هم مفاهیم غنی و ژرف عرفانی را به بیان درآورند و هم بر ظرفیت و توانایی زبان فارسی بیافزایند. از این رو صندوق پس از اعطای کرسی پژوهشی حافظ برای نخستین بار کرسی پژوهشی مولوی پژوهی را به رئیس انجمن ترویج زبان و ادب فارسی، عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان و رئیس انجمن ترویج زبان و ادب فارسی اعطا نمود تا  گام های موثری در این زمینه در داخل و خارج کشور برداشته شود.

دکتر میرباقری فرد در ارتباط با دریافت کرسی مولوی پژوهی گفت: این کرسی دستاوردهای محسوس و مشخصی همچون استفاده و بهره گیری از نتایج این پژوهش ها برای رفع نیاز های زبانی، ادبی و فرهنگی جامعه؛ تولید علم در حوزه مولوی پژوهی از طریق تصحیح و تحقیق متون مهم مربوط به مولوی پژوهی و همچنین استفاده از ظرفیت های میان رشته ای برای پاسخگویی به نیاز های جامعه خواهد داشت.

رئیس انجمن ترویج زبان و ادب فارسی دارنده این کرسی پژوهشی در ادامه اظهار کرد: مولوی خاستگاه اصلی عرفان اسلامی و فرهنگ اسلامی است و پیام های عرفان اسلامی در آثار مولوی به شیوه ای هنری و متناسب ارائه شده است.

عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان با اشاره به اینکه در حال حاضر این کرسی در قالب مقاله، کارگاه و نشست تخصصی چند برونداد مهم داشته است افزود: برخی از مهم ترین اهداف و دستاوردهای کرسی مولوی پژوهی تبیین سنت و مشرب عرفانی مولوی و جایگاه او در عرفان اسلامی، سنجش نیاز های جامعه در سطوح مختلف به اندیشه های مولوی برای دستیابی به حیات طیبه و تعالی فرهنگی و معنوی، تبیین ظرفیت های موجود در آثار و دیدگاه های مولوی برای رفع نیازها و پاسخگویی به مسائل فرهنگی و معنوی جامعه، طراحی الگوها و شیوه های ترویج افکار مولانا در جامعه متناسب با سطوح مختلف نیازها می باشد.

رئیس انجمن ترویج زبان و ادب فارسی همچنین ابراز کرد: موضوع ترویج مولوی پژوهی برای داخل و خارج از کشور در نظر گرفته شده و در این راستا و به منظور انجام پژوهش های مشترک با چند دانشگاه و مرکز علمی در دیگر کشورها هماهنگی هایی بعمل آمده است که می توان به طرح ترجمه آثار مولوی اشاره کرد.

دکتر میرباقری فرد درباره برنامه های کرسی در معرفی مولوی به عنوان یکی از عارفان بزرگ اسلامی و همچنین شاعران بزرگ فارسی گوی ابراز کرد: بی تردید برنامه جامع این کرسی پیش بینی شده که هم جایگاه مولانا در سیر تطور عرفان اسلامی و هم نقش او در ارتقاء جایگاه زبان فارسی و پدید آوردن شاهکارهای ادب فارسی همچون مثنوی معنوی و دیوان کبیر به خوبی تبیین شود و از ظرفیت‌های زبانی، ادبی و فرهنگی آراء و آثار او برای تحقق اهداف یاد شده استفاده شود.

عضو هیات علمی دانشگاه اصفهان درباره برنامه ریزی های انجام شده در ارتباط با مولوی پژوهی و فعالیت هایی که تاکنون در این ارتباط انجام شده عنوان کرد: در این زمینه و در جهت تحقق اهداف کرسی فعالیت های خوبی همچون فراهم نمودن زیر ساخت های سخت افزاری و نرم افزاری و تشکیل شبکه ای از اعضای هیات علمی متخصص و صاحب نظر انجام شده است. همچنین چند کارگروه تخصصی برای ارائه یافته های تازه در حوزه مولوی پژوهی و کاربردی سازی نتایج پژوهش ها در این حوزه فعال شده اند به ویژه در بخش مطالعات میان رشته ای در زمینه جامعه شناسی، روان شناسی و هنر که فعالیت های خود را آغاز کرده اند.

گفتنی است صندوق در راستای تحقق اهداف سند چشم انداز بیست ساله کشور، نقشه جامع علمی کشور، اجرای قانون پنجم توسعه و با توجه به اهمیت روزافزون پژوهش و فناوری در عصر اقتصاد دانش بنیان و همچنین در راستای کمک به ایجاد و ارتقاء ظرفیت های تولید علم و فناوری در سطح ملی اقدام به اعطای کرسی پژوهشی به محققان برجسته و صاحب نام کشور کرده است.

کرسی پژوهشی، اعتبار پژوهشی است که به پژوهشگران عضو هیات علمی دانشگاه ها و مراکز پژوهشی کشور با مرتبه استادی و دارای سوابق پژوهشی معتبر در سطوح ملی و بین المللی با هدف حل مسائل اساسی کشور یا نظریه پردازی در حوزه های بنیادی اعطا می شود و تا کنون 61 کرسی در حوزه های مختلف و در قالب کرسی پژوهشی فردی، گروهی، بین المللی و جوان به پژوهشگران تعلق گرفته است.


١٢:٢١ - سه شنبه ١٤ آذر ١٣٩٦    /    شماره : ٢٩٤٤٦    /    تعداد نمایش : ٨٣٨


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
©تمامی حقوق متعلق به این سایت و برای صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور محفوظ می باشد.insf.org